Canlı Ders

Engellinin Hakları

SGK Sınav

SGK Becayiş

SGK Ailesi

İşte Çalışmalar

Aksıfat Barajı’ndan milli ekonomiye 198 milyon TL katkı

0 Comments

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) Mersin iline yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Mersin ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamakta. DSİ’nin son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduğu, modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artış sağlıyor.

Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor, bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Aksıfat Barajı inşaatında gelinen son nokta hakkında bilgi veren DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Tamamlanması ile 8 bin 215 kişiye istihdam sağlayacak olan Aksıfat Barajı’nda sona gelinmiş olup projenin önemli aşamalarından birisi olan önyüz beton imalatları tamamlanmıştır. Dolusavak, su alma yapısı ve parapet duvarı imalatlarında ise çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir” dedi.

MİLLİ EKONOMİYE 198 MİLYON TL KATKI

Projenin tüm aşamalarının tamamlanması neticesinde 2021 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 198 Milyon TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini belirten Genel Müdür Yıldız; sulama, içme suyu ve enerji üretimi maksadıyla inşa edilen Aksıfat Barajı’nın tamamlanmasıyla 82 bin 149 dekar arazi sulanacak, Silifke ve Erdemli ilçelerine bağlı yerleşim yerlerine yıllık 8,33 hm3 içmesuyu sağlanacaktır. Ayrıca 2,25 MW kurulu güce sahip santral ile yıllık 8,25 GWH enerji üretilecektir” dedi.

 Haber7 https://ekonomi.haber7.com/ekonomi/haber/3173999-aksifat-barajindan-milli-ekonomiye-198-milyon-tl-katki

No Comments

Leave a Reply