Canlı Ders

Engellinin Hakları

SGK Sınav

SGK Becayiş

SGK Ailesi

İşte Çalışmalar

Milli Muharip Savaş Uçak’ı için ‘Üç Kardeş’ ittifakı

0 Comments

Hindistan merkezli uluslararası yayın kuruluşu Eurasian Times’ta yer alan bir makalede, ‘ABD ile yıpranmış bağların ortasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetiminde bağımsız bir politika izlemek isteyen Türkiye, yerli olarak geliştirilen beşinci nesil savaş uçakları üzerinde çalışıyor. Bu çalışmanın bir parçası olarak Ankara, müttefikleri Azerbaycan ve Pakistan ile iş birliğine bakıyor.’ ifadeleri kullanıldı.

Makalede, Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir’in, ‘MMU’nun da F-35 gibi çok uluslu bir proje olmasını tercih ediyoruz. O yüzden uçağımızı dost ve müttefik ülkelere de öneriyoruz. Örnek olması açısından Azerbaycan, Pakistan, Katar, Malezya, Endonezya gibi 4-5 ülke ilgi gösteriyor.’ açıklamasına atıfta bulunularak, üç ülkenin iş birliğine yakın olduğuna dikkat çekildi.

F-35 PROGRAMINDAN ÇIKARILMASI, TF-X PROGRAMI İÇİN İTİCİ GÜÇ OLUYOR

Haberde, Rus S-400 hava savunma sistemini satın alması nedeniyle F-35 programından çıkarılan Türkiye’nin, iddialı yerli beşinci nesil savaş uçağı çalışmalarını hızlandırdığı belirtildi.

ÜÇ KARDEŞ PAKTI VE ASKERİ İŞ BİRLİĞİ

Bloomberg’in bildirdiğine göre, Türk savunma ve hükümet yetkilileri Pakistanlı mevkidaşlarıyla birkaç görüşme gerçekleştirdi ve son “üst düzey” tartışma bu yılın Ocak ayında Pakistan ile askeri teçhizatın ortak üretimi konusunda gerçekleşti.

‘Konuya aşina olan yetkililere göre Türkiye, Pakistan’ı hem Siper füzesi hem de TF-X savaş uçağı için önemli bir müttefik ve potansiyel bir ortak olarak görüyor.’

Türkiye, Pakistan ve Azerbaycan’ın, 12 Eylül’de ortak askeri tatbikatlar düzenleyerek askeri iş birliğini güçlendirdiği bildirilirken, “Üç Kardeş – 2021′ tatbikatının, “üç ordu arasındaki mevcut bağları daha da güçlendirdiği ifade edildi.

Washington Enstitüsü Türk Programı Direktörü Soner Çağatay, Arab News’e verdiği demeçte, “Bölgesel üçlünün, siyasi bağlara askeri bir bileşen eklemeleri önemlidir. Pakistan’ı nükleer bir güç olarak, Türkiye’yi NATO’nun en büyük ve en güçlü ordularından biri olarak ve Azerbaycan’ı da büyük ölçüde Türk ve İsrail’in savunma sanayisine katkıları sayesinde yükselen bir bölgesel askeri güç olarak bir araya getirmek ilginçtir.” dedi.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

 Haber7 https://ekonomi.haber7.com/ekonomi/haber/3175550-milli-muharip-savas-ucaki-icin-uc-kardes-ittifaki

No Comments

Leave a Reply