Canlı Ders

Engellinin Hakları

SGK Sınav

SGK Becayiş

SGK Ailesi

İşte Çalışmalar

Bakanlık harekete geçti: Türkiye’de kapatılmış o kuyulardan petrol fışkırdı!

0 Comments

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, daha önce üzerine beton dökülen petrol kuyularında yaptıkları incelemelerde petrol rezervlerine ulaştıklarını belirterek, “Diyarbakır’daki Varınca-1’de şu anda 3 bin varile yakın da bir üretim var. Baktığınızda ekonomik nedenlerle kapatılmış bir kuyu olarak gözükmüyor. O gün de karlıydı, bugün de karlı. Sebeplerini bilmiyoruz. Çünkü 1980’li yılların başında kapatılmış. O işi yapanların hiçbiri kurumda yok. Spekülasyon yapmak da doğru değil ama daha önce petrol yok diye kapatılmış, bizim de açıp bulduğumuz bir kuyu. Yorumunu size bırakıyorum” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den 1’inci Türkiye-Azerbaycan Enerji Forumu’na katılmak üzere gittiği Bakü’de bir grup gazeteci ile bir araya geldi.

Bakan Dönmez, geçmişte halk arasında sıklıkla dillendirilen ‘Petrol vardı, üstünü kapattılar’ söyleminin üzerine giderek kapatılan kuyularda petrol üretimi yapıldığını açıkladı.

KAPATILAN KUYULARDAN PETROL FIŞKIRIYOR

BU KUYULARIN KAPATILMA NEDENİNİ BİLMİYORUZ

Bakan Dönmez sözlerine devam ederek, “Bunlardan birisi de Varınca -1. Petrolün kalitesine göre de kuyular kapatılır. Bazen de maliyet hesabına göre kapatılma oluyor. Sonrasında yine maliyete göre o kuyu karlı olarak değerlendirilince açılıyor. Varınca-1’de ilginç olan, şu anda 3 bin varile yakın da bir üretim var. Baktığınızda ekonomik nedenlerle kapatılmış bir kuyu olarak gözükmüyor. O gün de karlıydı, bugün de karlı. Sebeplerini bilmiyoruz. Çünkü 1980’li yılların başında kapatılmış. O işi yapanların hiçbiri kurumda yok. Spekülasyon yapmak da doğru değil ama daha önce petrol yok diye kapatılmış, bizim de açıp bulduğumuz bir kuyu. Yorumunu size bırakıyorum” diye konuştu.

KAYNAK: SABAH

 Haber7 https://ekonomi.haber7.com/ekonomi/haber/3175821-bakanlik-harekete-gecti-turkiyede-kapatilmis-o-kuyulardan-petrol-fiskirdi

No Comments

Leave a Reply