Canlı Ders

Engellinin Hakları

SGK Sınav

SGK Becayiş

SGK Ailesi

İşte Çalışmalar

Emekli zam oranları sızdı! Ocat’ta emekliye asgari ücret düzeyinde zam yapılacak mı?

0 Comments

Asgari ücrete yüzde 50 zam yapılmasının ardından emeklilere de söz hakkı doğdu. Birçok emekli halen 1500 lira maaş alıyor ve gıda fiyatlarındaki fahiş fiyat artışları yüzünden ekonomik sıkıntı yaşıyorlar. Bunun önüne geçebilmek için, sabit gelirli emeklilere yüzde 15-16 seviyesine çıkan enflasyonun 2-3 katı zam yapılması bekleniyor. Yılbaşından itibaren emekli maaşlarında taban rakam belirlenecek ve bu rakamın üzerine zam yapılacak. Böylece emekli maaşlarına da asgari ücret oranında zam yapılmış olacak. 

EMEKLİYE ASGARİ ÜCRET ORANINDA ZAM YAPILACAK

AK Parti milletvekillerinin, “Bizim seçmen kitlemizin büyük bölümünü emekliler oluşturuyor. Asgari ücretin artışı ile birlikte emeklilerde de büyük beklenti oluştu. Emekli maaşlarına asgari ücretteki artışın altında bir artış olmamalı” dedikleri öğrenildi. İlgili bakanların ise bu konu üzerindeki çalışmaların son aşamaya geldiği, iki seçenek üzerinde durulduğu bilgisini paylaştıkları öğrenildi.

EMEKLİYE TABAN RAKAM BELİRLENECEK! 

SSK ve Bağ-Kur emeklileri 3 Ocak’ta açıklanacak 6 aylık enflasyon oranı kadar zam alacak. Bu oranın tahmini yüzde 15-16 olması bekleniyor. Ancak bu arada emekliler için bir ek zam çalışması da sürüyor. Bu yüzden oranın burada kalmayacağı özellikle az maaş alanlar için seyyanen bir artış ve taban maaşın yükseltilmesi de bekleniyor.

Burada 2.500 – 3000 TL gibi bir taban maaş ya da yüzde 29’luk bir artışla Temmuz’la birlikte yüzde 40’a ulaşılması da konuşuluyor. Tüm bunlar 3 Ocakta belli olacak. Bu arada emekli memurlar için ise yüzde 5 oranındaki toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkına ilaveten bir ek protokolle artış yapılması da söz konusu olacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 2.500 LİRAYA ULAŞACAK!

Taban rakam uygulaması hayata geçirilirse emekli maaşlarının en düşük 2.500 – 3.000 TL arasında olması bekleniyor. Emekliye seyyanen zam yapılarak en düşük maaşın 2 bin 500 liraya ulaşması bekleniyor. Enflasyon zammı ile birlikte en düşük emekli aylığına toplamda yüzde 65 oranında zam yapılmış olacak.

BAKAN MÜJDEYİ VERDİ!

Toplu sözleşme gereği memur ve memur emeklilerinin ocak maaşlarına yüzde 5 zam yapılacak. Ayrıca ek zam da yapılacak. Asgari ücrete yapılan yüzde 50 zam oranına eşdeğer zam yapılması planlanan memur ve emekliye verilecek oran Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye de soruldu.

“HAZİNE SIKINTI ÇIKARMAYACAK”

Zam oranının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacağını ifade eden Nebati, “Asgari ücrete yüzde 50 zam yapmışsınız, kamu görevlileriyle çok güzel bir anlaşma yapılmış. Şimdi sıra emeklilerde. Onların da hakkını vermek lazım. Zam oranında sayın Cumhurbaşkanı gerekeni açıklar. Hazine, sabit gelirliler konusunda sıkıntı çıkarmayacak. Yapılacak düzenleme, bütçede disiplinsizliğe yol açmayacak. Ona göre hesap kitap yapılacak. Maliye politikalarında ve bütçede asla disiplinsizliğe yol açmayacağız. Gelirlerimiz artarken bunu bir yerlerde istifliyim anlayışına sahip değiliz.”

PRİMLERE 10 PUANLIK KATKI

Asgari ücretteki artış sonrası kendi primlerini ödeyen Bağ-Kur’lular ile işverenlerin ödeyeceği SGK primleri de artacak. Ancak burada brüt maaşın yüzde 40 zamlanması ile birlikte tüm kesimlere 10 puanlık bir destek yapılmış oldu. Net ücretteki yüzde 50,4 oranındaki artış brüt maaşı yansıtılmadığı için prim miktarları daha az tutacak. Bu arada yine doğum ve askerlik borçlanmaları da yeni brüt ücret üzerinden hesaplanacağı için artış gösterecek.

 Haber7 https://www.haber7.com/memur/haber/3177766-emekli-zam-oranlari-sizdi-ocatta-emekliye-asgari-ucret-duzeyinde-zam-yapilacak-mi

No Comments

Leave a Reply